13 نکته برای رفع مشکل نشت جویس ویپ + فایل صوتی

13 نکته که میبایست در مورد عدم ریزش جویس در دستگاه های ویپ بدانید

تفاوتی نمیکند شما یک ویپر حرفه ای یا مبتدی باشید ، مشکل ریزش جویس در دستگاه های ویپ برای همه افراد پیش خواهد آمد . این مشکل به صورت ناخواسته حتی با رعایت تمامی نکات باز هم ممکن است پیش بیاید . اما ریزش و نشت جویس در دستگاه های ویپ ، حاصل پیش آمد مشکلی برای دستگاه است ، با رفع آن ، مشکل نشت جویس هم حل خواهد شد . با رعایت این 13 نکته ، میتوانید مشکل ریزش جویس را در دستگاه ویپ خود حل نمایید .

مشکل نشت جویس ویپ

مشکل ریزش جویس بسیار عذاب آور است ! از کثیف شدن کیف یا جیب گرفته تا هدر رفتن مایع جویس خریداری شده و ضرر اقتصادی . نشت جویس حتی ممکن است به برد الکترونیکی دستگاه شما آسیب برساند . پس بهتر است هرچه سریع تر این مورد را در دستگاه خود رفع نمایید .

چگونه متوجه نشت جویس در دستگاه شویم ؟

در دستگاه های ویپ معمولی و حرفه ای ، نشت جویس از طریق دریچه های هوای کنار اتومایزر اتفاق خواهد افتاد ، در این نوع از دستگاه ها ، نشت جویس قابل رویت است . اما در دستگاه های پاد سیستم ، یا ویپ های دوکاره که دارای کارتریج هستند ، تشخیص نشت جویس سخت تر میشود . زیرا دریچه هوا در بیشتر دستگاه های پاد سیستم قابل مشاهده نیست و جویس دقیقا در معرض ورود به برد های الکترونیکی دستگاه است .

اگر دستگاه پاد سیستم تهیه نموده اید ، حداقل چندین بار در روز کارتریج را از بدنه دستگاه جدا کرده و محیط زیر کارتریج را بررسی نمایید . این کار بیشتر از چند ثانیه وقت شما را نخواهد گرفت ، اما همین چندین ثانیه از ضرر های سنگین جلوگیری خواهد کرد . هنگامی که متوجه نشت جویس در دستگاه خود شدید ، به سرعت و با یک دستمال ، تمامی مایع جمع شده در کف دستگاه را پاک نمایید تا به برد های الکترونیکی ورود پیدا نکند .

چرا دستگاه های ویپ نشتی پیدا میکنند ؟

دلایل مختلفی برای مشکل ریزش جویس در دستگاه های ویپ وجود دارد که در ادامه به آنها و راه حل آن خواهیم پرداخت . اما مشکل نشت جویس از قلب دستگاه یعنی اتومایزر یا کارتریج اتفاق خواهد افتاد . این مشکل با یک تغییر کوچک در دستگاه قابل حل میباشد ، اما ابتدا میبایست دلیل آن را متوجه شوید . اگر وقت خواندن کامل این مقاله را ندارید ، در این مرحله چند راه کار و دلایل ساده را به شما توضیح خواهیم داد و در ادامه به بررسی تخصصی این موضوع و معرفی آن 13 نکته خواهیم پرداخت .

1- کویل نامناسب

کویل های دستگاه های ویپ یا پاد سیستم دارای مقاومت و سیستم کار مشخصی هستند ، این موضوع را با ذکر یک مثال برای درک بهتر به شما توضیح خواهیم داد . دستگاه ووپوو آرگاس ایکس را در نظر داشته باشید . این محصول در داخل جعبه خود یک کویل با مقاومت 0.15 اهم و یک کویل با مقاومت 0.3 اهم دارد . شما این دستگاه را به همراه یک جویس سالت خریداری میکنید و قطعا مشکل ریزش جویس را تجربه خواهید کرد .

کویل نامناسب = نشت جویس ویپ

زیرا کویل های موجود در داخل جعبه برای مصرف جویس های پریمیوم ( نیکوتین پایین ) طراحی شده اند . در این مثال اگر بخواهید مشکل را برطرف نمایید تنها کافیست یک کویل سازگار با جویس سالت تهیه نمایید . تهیه یک کویل PnP با مقاومت 0.8 اهم یا بالاتر قطعا مشکل نشت جویس را برای شما برطرف خواهد کرد .

2-جویس تقلبی

جویس تقلبی و مشکلات نشت جویس

جویس های تقلبی در کارآگاه های زیر زمینی تولید شده و هیچ استانداردی را پاس نمیکنند ، به همین دلیل ترکیب VG و PG آنها دقیق نیست . تمامی جویس های تقلبی از غلظت کمی برخوردار هستند ، غلظت کم و رقیق بودن منجر به نشت جویس ویپ خواهد شد . در مورد جویس خریداری شده خود کمی تحقیق کنید !

3-عدم سازگاری جویس با دستگاه

شما هیچگاه نمیتوانید جویس های سالت نیکوتین را با ویپ های ساب اهم که دارای کامدهی بالایی هستند مصرف نمایید . اما اگر این کار را انجام بدهید قطعا ریزش جویس در انتظار شما خواهد بود ! زیرا جویس های سالت نیکوتین معمولا دارای 50% VG و PG هستند ، اما VG و PG ایده ال برای دستگاه های ساب اهم 70% به 30% میباشد . هرچه نسبت این دو ماده کمتر باشد ، جویس رقیق تر خواهد شد و مشکل نشت جویس برای شما پیش خواهد آمد .

4-محدوده توان

بدنه کویل دستگاه خود را مشاهده کنید . بر روی آن اعدادی نوشته شده است که مقاومت و وات پیشنهادی استفاده را به شما توضیح میدهد . برای مثال در جعبه دستگاه ویپ لوکس اس ، دو عدد کویل مدل QF وجود دارد . اگر به نوشته های آن دقت کنید ، بر روی کویل توان پیشنهادی 65 الی 75 وات حک شده است . حال تصور کنید این کویل را بر روی دستگاه نصب کرده اید و توان دستگاه را بر روی 30 وات گذاشته اید .

مشکل ریزش جویس

حاصل این کار نشت جویس در دستگاه شما میباشد ! اگر نمیتوانید بر روی 60 وات ویپینگ کنید ، باید کویل با مقاومت بالاتر تهیه کنید که مناسب شما باشد . برای مثال در دستگاه ذکر شده ، شما تنها با خرید یک کویل GT CCELL 2 میتوانید این مشکل را حل کنید . توان مصرفی پیشنهادی کویل CCELL 2 که بر روی آن حک شده است 35 الی 40 وات است .

5-سوختن کویل = نشت جویس ویپ

هرگاه طعم سوختگی در دستگاه حس کنید و به جای تعویض کویل به ویپ کشیدن خود ادامه دهید ، قطعا مشکل ریزش جویس برای شما پیش خواهد آمد . پنبه کویل ها پس از سوختن و اتمام عمر خود ، خاصیت جذب را از دست میدهند و باعث میشود تا جویس ویپ شما نشت کند .

یک نمونه کویل سوخته

تفاوتی نمیکند از اتومایزر های دست ساز RBA استفاده کنید یا کویل های کارخانه ای . تمامی کویل ها پس از سوختن میبایست تعویض شوند و در مدل های RBA تعویض پنبه کویل ، مشکل ریزش جویس را برای شما حل خواهد کرد .

6- ساخت اشتباه کویل و مشکل ریزش جویس ( ویژه کویل های RBA )

در اتومایزر های دست ساز یا کویل های RBA ، شما میتوانید پنبه و المنت دستگاه را به صورت دستی تعویض نمایید . اگر ویپر حرفه ای نباشید ، احتمالا برای چندین بار اول تسلط کافی بر ساخت یک کویل دست ساز خوب ندارید . اگر حجم پنبه را زیاد یا کم بگیرید ، ریزش جویس اتفاق خواهد افتاد .

نمونه اتومایزر دست ساز

پیشنهاد ما برای شما مشاهده ویدیو های تعویض پنبه و المنت در داخل یوتیوب است . با مشاهده فیلم های آموزشی تعویض پنبه و الگوبرداری از آنها ، یک کویل حرفه ای برای خود بسازید . اگر نتوانستید نگران نباشید ! با تمرین میتوانید در انجام این کار خبره شوید یا میتوانید با مراجعه به دفتر فروش حضوری ویپ دیجی ویپ ، از کارشناسان ما بخواهید پنبه و المنت دستگاه شما را به صورت کاملا حرفه ای تعویض نمایند .

حال قصد داریم تا 13 نکته و ترفند حرفه ای برای حل مشکل ریزش جویس ویپ به شما آموزش دهیم !

مرحله 1 – اطمینان حاصل کنید که به روش درستی مخزن دستگاه را پر میکنید

روش صحیح پر کردن اتومایزر

شاید این کار کمی ساده باشد ، اما تاثیرات بسیار زیادی دارد . هنگام پر کردن مخزن جویس دستگاه خود دقت کنید که جویس در حفره یا لبی دستگاه ریخته نشود . جویس را دقیقا از حفره تعبیه شده برای پر کردن جویس پر کنید . ریختن جویس از حفره های دیگر دستگاه مانند لبی ، منجر میشود تا جویس دقیقا بر روی کویل ریخته شود . این کار قطعا ریزش و نشت جویس را برای شما در پی خواهد داشت .

مرحله 2- مخزن را بیش از حد پر نکنید ! پر کردن بیش از حد منجر به ریزش جویس خواهد شد

شاید پر کردن کامل مخزن جویس عملی وسوسه انگیز باشد . به خصوص اگر قصد داشته باشید مدت طولانی تری ویپینگ بدون پر کردن مجدد جویس انجام دهید . اگر مخزن جویس را تا انتها پر کنید ، فشار زیادی بر کویل وارد میشود . پنبه های کویل دستگاه ویپ همواره در حال جذب جویس داخل مخزن اتومایزر یا کارتریج هستند . اگر کارتریج یا اتومایزر خود را بیش از حد پر کنید ، جذب جویس توسط پنبه ها بیشتر میشود تا جایی که پنبه جویس را پس میزند و مشکل نشت جویس برای شما پیش خواهد آمد .

همیشه سعی کنید مخزن دستگاه خود را نصفه پر کنید . این کار هم جویس شما را تازه تر نگاه میدارد ، هم از احتمال ریزش جویس میکاهد .

مرحله 3- رزوه های اتصال را چک کنید

این مورد را به صورت تجربی و در 5 سال فعالیت خود در زمینه ویپ و مشاهده مشکلات مشتریان به شما توضیح خواهیم داد . بسیاری از مشتریان تصور میکنند هرچه اتومایزر یا کارتریج را بر روی بدنه دستگاه سفت تر نصب کنند ، ریزش جویس کمتر خواهد شد . اما دقیقا عکس این اتفاق رخ خواهد داد ! اغلب دستگاه های ویپ به صورت پیچی و از طریق رزوه اتصال به بدنه متصل میشوند . با سفت کردن بیش از حد این پیچ ، نه تنها رزوه اتصال شما دچار مشکل میشود ، بلکه ریزش جویس نیز در دستگاه بیشتر خواهد شد .

اطمینان حاصل کنید که اتومایزر شما بیش از حد بر روی بدنه چرخانده نشده است ، اتومایزر را تا حدی بچرخانید که با استحکام بر روی بدنه قرار گیرد و بیش از حد آن را سفت نکنید .

مرحله 4- دستگاه را به صورت عمودی قرار دهید

ویپ های کتابی و قلمی ، برای قرار دادن عمودی بر روی سطوح طراحی شده اند . اگر این نوع از دستگاه ها را به صورت افقی در جایی رها کنید ، احتمالا جویس از مخزن دستگاه ریزش خواهد کرد . اما برخی پاد سیستم ها دارای طراحی خاص خود هستند که میتوانید در هر پوزیشنی آنها را رها کنید ، بدون مشکل ریزش جویس ! این کار تنها با برخی از پاد سیستم ها ممکن است و مناسب برای ویپ های قلمی و کتابی نیست . اگر سیستم طراحی ویپ شما کتابی یا قلمی است نگران نباشید ، برای شما هم راه حلی داریم !

عمودی قرار دادن دستگاه

در صورتی که میخواهید ویپ کتابی یا قلمی خود را به صورت افقی در جایی بگذارید ، دریچه های هوای اتومایزر را به صورت کامل ببندید . این کار از ریزش و نشت جویس جلوگیری خواهد کرد . هر گاه نیازی به دستگاه ویپ خود ندارید و میخواهید آنها در جایی قرار دهید ، دریچه های هوا را ببندید ، این کار تنها چند ثانیه از وقت شما را خواهد گرفت اما نتایج شگفت انگیزی برای رفع مشکل ریزش جویس در پی خواهد داشت .

مرحله 5- کویل متناسب با جویس خود را تهیه کنید

ابتدا و در خلاصه این مطلب ، به نکته انتخاب جویس مناسب با کویل اشاره شد . اما در این مرحله قصد داریم تا به صورت موشکافانه تری به این موضوع بپردازیم .

تفاوتی نمیکند چه مدل یا چه برندی از دستگاه های ویپ را خریداری کرده باشید ، برای تمامی دستگاه های ویپ ، از طرف کمپانی سازنده ، مدل های مختلفی از کویل طراحی و تولید شده است .

برخی دستگاه ها دوکاره ( پاد ماد = ویپ و پاد سیستم ) هستند ، دستگاه های دوکاره بالقوه دوکاره هستند . برای بالفعل شدن نیاز دارند تا کویل مناسب بر روی آنها نصب نمایید .

دستگاه های پاد ماد این قابلیت را به شما میدهند تا از جویس های سالت نیکوتین ( نیکوتین بالا ) و پریمیوم استفاده نمایید . قابلیتی که در ویپ های حرفه ای یا پاد سیستم های تک کاره مشاهده نمیشود .

اما برای فعال سازی این قابلیت باید کویل مخصوص تهیه کنید . البته برخی کمپانی ها برای دستگاه های خود هر 2 مدل کویل مخصوص سالت و جویس پریمیوم را در داخل جعبه قرار میدهند . توضیحات محتویات داخل جعبه دستگاهتان را مطالعه نمایید . برای مثال اگر دستگاه خریداری شده شما یک ویپ دوکاره باشد ، ولی کویل های داخل جعبه آن مخصوص جویس پریمیوم باشد ، شما برای استفاده از جویس های سالت ، میبایست به صورت جداگانه یک کویل مخصوص جویس سالت و همچنین مخصوص دستگاه خود ( سازگار با مدل دستگاه ) را تهیه نمایید و سپس با نصب آن کویل از جویس های سالت نیکوتین استفاده نمایید .

مصرف جویس سالت نیکوتین با کویل های مخصوص جویس معمولی قرار داده شده در داخل جعبه ، منجر به نشت جویس در دستگاه شما خواهد شد .

مرحله 6- چک کردن O Ring های دستگاه برای رفع نشت جویس

تاثیر مستقیم واشر ها بر مشکل نشت جویس

تمامی دستگاه های ویپ ، در داخل جعبه خود Oring یدکی دارند . منظور از Oring واشر های دایره ای شکل دستگاه هستند . واشر ها منجر به آب بندی دستگاه میشوند ، جنس آنها از پلاستیک میباشد . پلاستیک به مرور زمان دچار مشکل یا خرابی میشود . در صورت مشاهده خرابی یا فرسوده شدن O Ring دستگاهتان ، آنها را با یدکی موجود در داخل جعبه تعویض نمایید .

مرحله 7- توان ( وات ) دستگاه را بالا ببرید

سیستم کار ویپ را تصور نمایید . المنتی که در داخل کویل وجود دارد با فشردن دکمه فایر داغ میشود و منجر به تبخیر شدن جویس روی پنبه خواهد شد . اگر توان دستگاه را کم کنید ، دستگاه توان کافی برای تبخیر جویس را ندارد و منجر به نشت جویس از زیر اتومایزر خواهد شد . با بالاتر بردن توان دستگاه ، جویس های اضافی روی پنبه بخار میشوند و دیگر نشت نمیکنند .

اگر روی کویل دستگاهتان را مشاهده کنید ، اعدادی بر روی آن حک شده است که توان پیشنهادی را به شما خواهند گفت . توان دستگاه را طبق اعداد پیشنهادی کویل تنظیم نمایید تا مشکل ریزش و نشت جویس برای شما پیش نیاید .

مرحله 8- مقدار پنبه را چک کنید ( ویژه کویل های RBA و اتومایزر های دست ساز )

در مدل های اتومایزر های دست ساز و کویل های RBA شما این امکان را دارید تا به صورت دستی پنبه و المنت دستگاه را تعویض نمایید . نشت جویس در اتومایزر های دست ساز به دلیل عدم رعایت چگالی پنبه است و به جرات میتوان گفت دلیل دیگری ندارد !

چگالی پنبه تاثیر مستقیمی بر مشکل ریزش جویس دارد . اگر چگالی پنبه نصبی زیاد یا کم باشد قطعا نشت جویس در اتومایزر یا کویل شما اتفاق خواهد افتاد . با تمرین کردن زیاد در ساخت کویل های دست ساز میتوانید میزان ایده آل چگالی پنبه را برای عدم ریزش جویس به صورت تجربی کشف نمایید .

مرحله 9 – جویس هایی با VG بالاتر را امتحان کنید تا نشت جویس از بین برود

بازار جویس در داخل ایران به نسبت کشور های خارجی محدود تر است و تنوع کمتری دارد . برای خرید جویس هایی با VG بالاتر باید کمی بیشتر پرسوجو کنید تا آن را پیدا کنید . رند ترین و محبوب ترین درصد VG و PG جویس های پریمیوم در داخل ایران 70% به 30% و در جویس های سالت نیکوتین 50% به 50% میباشد .

اگر تمامی موارد را رعایت کردید اما همچنان مشکل ریزش جویس ویپ دارید ، جویسی با VG 80% و PG 20% تهیه نمایید . هرچه میزان VG بیشتر باشد غلظت جویس افزایش میابد و در نتیجه مشکل ریزش جویس در اتومایزر حل خواهد شد .

مرحله 10- استفاده صحیح از دستگاه

میعان در دستگاه های ویپ چیزی طبیعیست و قطعا شبنم های جویس را بر روی اتومایزر مشاهده کرده اید . اما با روشی ساده میتوانید از میعانات اضافی جلوگیری کنید . هرگاه قصد کام گرفتن از ویپ خود را داشتید ، همزمان با تنفس دکمه فایر را بفشارید و دقیقا در هنگام قطع تنفس و پایان دادن به کام گرفتن از دستگاه ، دکمه را رها کنید . شما حتی میتوانید زود تر از اتمام فرآیند کام گرفتن از دستگاه دکمه را رها کنید . اما هیچ گاه دیر تر این کار را انجام ندهید ، زیرا مشکل ریزش جویس را برای شما در پی خواهد داشت .

مرحله 11- دستگاهی مناسب تهیه کنید

ویپینگ صنعتی نو ظهور در جهان میباشد ، قطعا تا به امروز به تکامل کامل نرسیده است . اگر به تازگی قصد خرید ویپ را دارید ، سعی کنید از دستگاه های به روز تر و جدید تر انتخاب خود را انجام دهید . کمپانی های سازنده دستگاه های ویپ همواره در حال تولید مدل های جدید تر هستند و ایرادات مدل های قبلی را رفع میکنند . پس سعی کنید جدید ترین دستگاه های روز دنیا را برای خرید انتخاب نمایید .

انتخاب صحیح دستگاه

از خرید دستگاه های فیک و متفرقه بپرهیزید ، شاید هزینه کمتری برای این نوع از دستگاه ها پرداخت کنید ، اما هیچ لذتی از ویپینگ نخواهید برد ! زیرا با مشکلات متعددی رو به رو خواهید شد .

مرحله 12- چک کردن شیشه اتومایزر یا پلاستیک کارتریج

شیشه اتومایزر ها ، قطعه ای مصرفیست و ممکن است در اثر ضربات شکسته شود ، این شکستگی منجر به نشت جویس از محل شکستگی خواهد شد . اتومایزر خود را چک کنید تا کاملا ایزوله باشد .

در کارتریج ها نیز به دلیل اینکه جنس آنها از پلاستیک میباشد ، پس از گذشت مدت زمان زیاد ( برای مثال 2 الی 3 سال ) به مرور زمان فرسوده میشوند . تنها با تهیه یک کارتریج جدید ، مشکل ریزش جویس را برای همیشه رفع نمایید .

مرحله 13- اضافه کردن O Ring اضافی و حل مشکل ریزش جویس

اگر یک ویپر حرفه ای نیستید و به مسائل فنی دستگاه تسلط کافی ندارید ، این کار را انجام ندهید ، میتوانید با مراجعه حضوری به دفتر فروش دیجی ویپ در تهران ، از کارشناسان ما بخواهید تا O Ring اضافی برای دستگاهتان قرار دهند .

این کار آخرین ترفند برای حل مشکل ریزش جویس میباشد و خود ما هم این کار را در آخرین الویت قرار میدهیم . روش های پیشین آسان تر هستند و به تنهایی میتوانند مشکل ریزش جویس را حل کنند . اما در برخی دستگاه ها پس از تست تمامی روش ها ، تنها این روش یعنی اضافه کردن O Ring به دستگاه جواب خواهد داد .

منبع : https://digivape1.com/

Digivape
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
  • Ali ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۳۵ ب٫ظ

    من روش هایی که گفتید رو تست کردم ، مشکل از کویلم بود که با جویسم سازگاری نداشت ، یک دنیا ممنون 🌹

    • Digivape ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۳۶ ب٫ظ

      سلام ممنون از نظرتون ، باعث افتخار هست .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *